آشنايي با تامين‌اجتماعي

 

اطلاعیه بیماران خاص

پـــزشك خانـــــواده !

 

خدمات نوين بيمه اي

 

 

 

 

نشریات استان کرمان

حاضرين در سايت

ما 66 مهمان آنلاین داریم

تقویم فارسی

 
چهارشنبه
1396
اسفند
2
 

اوقات شرعیآمار بازديدكنندگان

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterامروز.......................1043
mod_vvisit_counterديروز.......................1890
mod_vvisit_counterاين هفته ................6380
mod_vvisit_counterهفته گذشته...........11599
mod_vvisit_counterاين ماه ..................33301
mod_vvisit_counterماه گذشته..............53126
mod_vvisit_counterكل بازديدها.............2623426
دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی،کارگزار درمان غیر مستقیم

خدمات درمانی غیر مستقیم سازمان تامین اجتماعی در استان توسط دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی و از طریق عقد قرارداد با مراکز تشخیصی و درمانی برای بیمه شدگان تامین میشود.

دکتر حمید رضا متولی زاده،سالیان چندی است که عهده دار ریاست دفتر اسناد پزشکی استان کرمان است.

در این فرصت به جهت آشنایی بیشتر با عملکرد این دفتر،متن مصاحبه اختصاصی با ایشان را منتشر می نماییم.

در ابتدا از ایشان درباره تاریخچه و پیشینه دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی تامین اجتماعی سوال کردیم و ایشان چنین پاسخ داد:

دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی کرمان همزمان با سایر دفاتر کشور در سال 1369 کمتر از یک سال پس از تصویب قانون الزام در استان کرمان راه اندازی و به عنوان ضابط اجرایی اداره کل درمان غیرمستقیم در زیر مجموعه معاونت درمان سازمان و از مجموعه ی واحدهای تابعه مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کرمان کار خود را از پائیز سال 1369 شروع کرد.

- وظیفه و ماموریت اصلی دفتر اسناد پزشکی چه می باشد؟

وظیفه وماموریت اصلی دفتر اسناد پزشکی تامین خدمات تشخیصی و درمانی مناسب با کیفیت و در دسترس جهت بیمه شدگان استان می باشد که این ماموریت در قالب سه بخش کلی خلاصه می شود:

الف -  شناسایی و عقد قرارداد با مراکز تشخیصی و درمانی واجد شرایط اعم از خصوصی ،دولتی ، خیریه ، نظامی و ...

ب- پذیرش ، رسیدگی و پرداخت مطالبات مراکز طرف قراراد طی مهلت های زمانی تعریف شده .

پ-نظارت بر عملکرد مراکز طرف قرارداد مشتمل بر نظارت بیمارستانی – نظارت وبازرسی از مراکز سرپایی ونظارت عملی بر نحوه ی عملکرد پزشکان از طریق شورای علمی تخصصی .

 

-اطلاع رسانی مناسب به بیمه شدگان درباره خدمات سازمان چگونه انجام می شود؟

به منظور آگاه سازی بیمه شدگان سازمان در سراسر استان از طریق پایگاه اینترنتی و سامانه پیام رسان مدیریت درمان استان و همچنین با بهره گیری از پورتال اینترنتی معاونت درمان سازمان خدمات حوزه درمان غیرمستقیم به اطلاع بیمه شدگان محترم رسانده می شود.

-دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی کرمان برای ارائه خدمات به بیمه شدگان با چه مراکزی قرارداد دارد؟

بر اساس مقررات جاری کلیه موسسات تشخیصی و درمانی اعم از این که خدمات سرپایی یا بستری ارائه نمایند و بر اساس نوع وابستگی به بخش دولتی یا خصوصی یا خیریه و ... که دارای مجوزهای قانونی باشند در چارچوب قرارداد با دفتر اسناد پزشکی تامین اجتماعی قرار می گیرند ، که البته بر اساس نیاز بیمه شدگان و منابع مالی موجود سازمان با آنها قرارداد همکاری منعقد می گردد . درحال حاضر این دفتر با 31 بیمارستان ، 8 دی کلینیک ، 33 درمانگاه ، 230 پزشک عمومی ، 378 پزشک متخصص و فوق تخصص ،84 دندان پزشک ، 262 داروخانه ، 49 آزمایشگاه ،30 رادیولوژی ، 5 ام ار آی ، 15 سی تی اسکن ، 3 سنگ شکن ، 63 فیزیوتراپی و 17 مراکز دیالیز قرارداد همکاری برای تامین نیاز بیمه شدگان دارد.

-چه اقداماتی برای تکریم بیمه شدگان و ارباب رجوع انجام داده اید؟

اصولا" یکی از گروههای اصلی مخاطب این دفتر بیمه شدگان سازمان می باشند  که برای دریافت خدمات مرتبط نیازمند مراجعه به این دفتر می باشند و از آن جا که این دفتر تنها واحد ارائه کننده خدمات مذکور در سطح استان می باشد به ناچار از اقصی نقاط استان مراجعات به محل این دفتر صورت می گیرد واز آن جا که این دفتر پیشتاز اجرای استانداردهای مدیریت کیفیت در کشور بوده و از اوایل دهه ی 80 نسبت به اخذ گواهینامه ی ایزو اقدام نموده است ،توجه ویژه به رضایت مشتریان خصوصا" بیمه شدگان محترم که در واقع صاحبان اصلی سازمان می باشند مد نظر بوده و با حمایت مدیران استان و مدیریت ارشد سازمان نسبت به توسعه خدمات اتوماسیون و گسترش زیر ساختهای ارائه خدمات الکترونیک از اوایل دهه ی 80 اقدامات لازم صورت گرفته است ، به طوری که در حال حاضر بخش اعظم خدمات مورد نیاز به صورت الکترونیک در مراکز طرف قرارداد سازمان در سراسر استان به بیمه شدگان ارائه می شود و آن دسته از خدمات هم که تاکنون بر بستر الکترونیک پیاده نشده است از طریق کارشناسان ناظر بیمارستانی این دفتر که در بیمارستانهای طرف قرارداد در سراسراستان حضور دارند به بیمه شدگان ارائه می شود و از این طریق به مقدار بسیار زیادی مراجعات حضوری و تعداد سفرهای شهری وحتی بین شهری کاسته شده است.

-چه خدمات الکترونیکی به بیمه شدگان ارائه می نمایید؟

به طور کلی خدماتی که در حال حاضر به صورت الکترونیک به بیمه شدگان سازمان ارائه می شود مشتمل بر تائید نسخ دارو و پاراکلینیک ، اخذ استحقاق درمان و پرداخت خسارت متفرقه به حساب بیمه شدگان می باشد.

 

-به بیمه شدگان استان کرمان هنگام حضورو مراجعه به سایر مراکز درمانی کشور، چگونه خدمت رسانی صورت میگیرد؟

بیمه شدگانی که از استان کرمان به مراکز طرف قرارداد سازمان در سایر استانها مراجعه نمایند عینا مطابق مقررات جاری خدمات دریافت می کنند و تعهدات قانونی سازمان در سراسر کشور به صورت یکسان و بدون محدودیت اقامت در استان دیگری ارائه می گردد .فقط مورد استثناء خدماتی است که حسب نیاز و ضرورت بیمه شدگان به مراکز بیمارستانی غیر طرف قرارداد سازمان  که به طور عمده شامل تهران می شود مراجعه نموده و خدمات بستری دریافت می کنند که در این صورت پس از پرداخت نقدی هزینه ها توسط بیمه شده و دریافت اسناد درمانی با مراجعه و ارائه مدارک به دفتر اسناد پزشکی سهم سازمان بر مبنای تعرفه های دولتی محاسبه و به حساب بیمه شده واریز می گردد.

 

-سال گذشته چه تعداد نسخه داروئی، پاراکلینیکی  وپرونده بستری در دفتر اسناد پزشکی بررسی شده است ؟

در سال گذشته حدود 000/150/3 نسخه دارویی ، 000/000/1 نسخه پاراکلینیک، 000/200/4 نسخه پزشک و دندان پزشک و 102 هزار پرونده بستری از طرف این دفتر پذیرش و رسیدگی شده است .

-برای ارتقاء فرآیندهای ارائه خدمت، چه اقداماتی در دفتر اسناد پزشکی انجام شده است؟

به منظور بهسازی فرآیندهای ارائه خدمت به عنوان مهمترین و زیربنایی ترین اقدام ، آموزشهای مدونی هم برای مسئولین و هم کارکنان دفتر در این زمینه تدوین و ارائه شده  و همچنین دوره های آموزشی کاملی جهت پرسنل مراکز بیمارستانی و شبکه های بهداشت و درمان طرف قرارداد دفتر که بیشترین مراجعات بیمه شدگان به آن مراکز می باشد در سال گذشته و سال جاری ارائه شده است . استقرار نظام مدیریت کیفیت و نهادینه شدن فرهنگ آن در تمامی سطوح کارکنان دفتر از دیگر اقدامات بوده که به طور مستمر ادامه دارد. بازنگری و اصلاح مستمر فرآیندهای اجرایی دفتر با هدف کاهش زمان ارائه خدمات ،کاهش دوباره کاریها ، بهبود رضایت  مشتریان و مدیریت بهینه منابع در دست اجرا می باشد.

-چه همکاری هایی با سایر سازمانهای بیمه گر دارید؟

این دفتر به عنوان یکی از پیشروترین دفاتر سطح کشور در زمینه تعامل و همکاری با شرکای اجتماعی خود اقدامات بسیار موثری را از دو دهه ی قبل شروع کرده است به خصوص در زمینه ی همکاری عملیاتی با سایر سازمانهای بیمه گر پایه و شرکتهای بیمه تکمیلی در استان کرمان و هم چنین با دانشگاههای علوم پزشکی سطح استان که دستاوردهای بسیار ارزشمندی این همکاری طولانی در گذر سالهای طی شده در حوزه های نظارتی ، مدیریت منابع ، ارتقاء کیفیت و کمیت خدمات تشخیصی و درمانی ، رضایتمندی بیمه شدگان ، ارتقاء پاسخگویی ، کاهش تناقضات در عملکردهای بیمه ها تا حد امکان و .... به همراه داشته است و در حال حاضر این همکاریها با قوت ادامه دارد.

-چه موفقیتهایی در سطح استان و سازمان داشته اید؟

از جمله موفقیت هایی که این دفتر در طی سالهای فعالیت خود به آن دست یافته یکی اجرای نظام مدیریت کیفیت بر مبنای استاندارد ایزو در سالهای آغازین دهه ی 80 به عنوان اولین دفتر اسناد پزشکی در کل کشور بوده است ، دیگری پیاده سازی سیستم مکاتبات الکترونیک اداری از سال 81 ، مدیریت موفق منابع و هزینه های جاری که چندین نوبت مورد تائید و تشویق سازمان قرار گرفته است ،تعامل با شرکای اجتماعی سازمان شامل محافل کارگری وکارفرمایی ، دانشگاههای علوم پزشکی ، سازمان نظام پزشکی ، انجمن داروسازان و سایر سازمانهای بیمه گر جهت پیشبرد اهداف سازمانی.

-میزان رضایتمندی دفتر اسناد پزشکی از مراکز طرف قرار داد و رضایت این مراکز از تامین اجتماعی چگونه ارزیابی میشود؟

نحوه ارزیابی رضایت مخاطبین سازمان به دو طریق انجام می شود یکی از طریق حضوری و تنظیم فرمهای رضایت سنجی که به صورت بی نام توسط مراجعین دفتر تکمیل ودر صندوق نظرات و پیشنهادات جمع آوری می شود و همه ماهه گزارش آن به مدیریت درمان استان ارسال می گردد و روش دیگر به صورت غیر حضوری از طریق سامانه ی پیام رسان ، سایت و تلفن می باشد.

گفتگو : اداره روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان کرمان

 

میز خدمت الکترونیک

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سايتهاي مرتبط

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرسنجي

مطالب كدام بخش سايت براي شما مفيد است ؟
 

جستجو در سايت

کلیه حقوق مادی و معنوی نزد وب سایت مديريت درمان تامين اجتماعي استان کرمان محفوظ میباشد.